Jak zaaranżować mały salon?

Właściciele mniejszych mieszkań na co dzień borykają się z trudnością w aranżacji salonu. Niejednokrotnie musi on spełniać kilka funkcji jednocześnie, dlatego ważne jest aby podzielić go na konkretne strefy. Jak tego dokonać na małej powierzchni? Oto kilka praktycznych wskazówek jak zaaranżować mały salon.

Ważny podział na strefy

Na początku naszej pracy powinniśmy zastanowić się jaką funkcję będzie pełnić nasz salon. Jest to pierwsza wskazówka również w poradniku dekoratorskim uznanego portalu https://www.homely.pl/. Dzięki temu będziemy w stanie wyznaczyć miejsce na poszczególne strefy i odpowiednio zagospodarować przestrzeń.

  • Strefa wypoczynku – najważniejsza strefa w salonie, nie powinniśmy jej umniejszać. Jej podstawą są wygodne meble tapicerowane, zapewniające możliwość odpoczynku ale również przyjmowania gości,
  • jadalnia – bardzo często w salonach połączonych z kuchnią, w salonie musimy wygospodarować miejsce na stół do spożywania posiłków,
  • domowe biuro – w czasach home office coraz więcej czasu poświęcamy na pracę w domu, wstawienie biurka i odpowiedniego krzesła wymaga niejednokrotnie poświęcania miejsca w pokoju dziennym.

Komfort w strefie wypoczynku

W małym mieszkaniu ważne jest aby meble wypoczynkowe były zarówno wygodne, jak i uniwersalne. Skupmy się więc na lekkich meblach ze smukłymi nogami, w ten sposób optycznie powiększymy wnętrze. Modele wyposażone w funkcje spania, zapewnią dodatkowy nocleg dla gości, a jeżeli nie mamy możliwości zagospodarowania miejsca na osobną sypialnie, dobrym rozwiązaniem będzie wersalka lub rozkładana sofa z pojemnikiem na pościel. Czasami w mieszkaniu zdarzają się niewygodne do aranżacji kąty, wtedy rozważmy niewielki narożnik, którego jeden z boków będzie pełnił funkcję szezlonga i zapewni wygodny wypoczynek.

Komfortowa jadalnia

Aranżując w małym salonie miejsce do spożywania posiłków koniecznie zastosujmy rozkładany stół. Jego ukryty blat zapewni miejsce dla gości, a standardowo złożony stół nie będzie zajmował większej przestrzeni. Nad blatem możemy powiesić oświetlenie na długich wysięgnikach, dzięki temu stworzymy nastrojowy klimat podczas spożywania kolacji. Nie zapominajmy o krzesłach, które powinny całą powierzchnią wsuwać się pod powierzchnię stołu, aby zajmować jak najmniej miejsca w ciągu dnia. O ile jest taka możliwość jadalnię starajmy się umieszczać przy oknie, stworzymy w ten sposób harmonijne wnętrze.

Domowe biuro w salonie

Do stworzenia miejsca do pracy w domu nie potrzeba tak naprawdę wiele miejsca. Wystarczy małe biurko, a nawet toaletka i przede wszystkim wygodny fotel biurowy. Jeżeli chcemy nieco ukryć ten element wnętrza, możemy zastosować rozkładany regał na książki, z którego wysuniemy blat. W ten sposób na co dzień będziemy mieli biblioteczkę, a w razie potrzeby rozłożymy miejsce do pracy. Możemy również zastosować dekoracyjny parawan albo tekstylną zasłonę.