Sprzedaż domu bez pośrednika- co musisz wiedzieć?

domek

Pominięcie pośrednika jest całkowicie usprawiedliwione, jeśli uda ci się sprzedać swój dom bez jego pomocy. Ta konkretna taktyka nie jest bardzo trudna do zrozumienia. Oszczędzasz dużo pieniędzy, jeśli nie musisz płacić agentowi nieruchomości jego prowizji za pozyskanie kupujących do twojego domu.

Co więcej, robiąc to, to znaczy usuwając pośrednika, możesz również pozwolić sobie na obniżenie ceny, którą podałeś za swój dom, co prowadzi do znacznie szybszej sprzedaży domu.
Jednak decyzja o sprzedaży domu bez pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami oznacza, że praca do wykonania z Twojej strony wzrasta. Taka praca dla agenta wpisuje się w jego codzienną rutynę, ponieważ z każdym realizowanym projektem musi się zmagać z takimi formalnościami.

Dla Ciebie to może być nowe doświadczenie i możesz myśleć, że to trudne. Ale przecież nie jest to niemożliwe do zrealizowania! Wystarczy wiedza. Oto ona:

Pierwszą rzeczą, jaką zrobi agent, gdy go zatrudnisz, to przyjdzie i sam zobaczy Twój dom. Będzie musiał wiedzieć, czy twój dom jest w dobrym stanie. Następnie zacznie mówić ci, jakie rzeczy wymagają naprawy i zmiany. Na tym etapie może nawet skonsultować się z profesjonalistą.

Dlatego też jest to pierwsza rzecz, o której musisz się przekonać. Czy Twój dom jest w reprezentacyjnym stanie? Oto obszary, na które należy zwrócić uwagę:

1. Podłogi i sufit
2. Armatura łazienkowa i kuchenna
3. Oświetlenie i wentylacja
4. Drzwi i okna
5. Farba, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz
6. System odwadniający wokół domu
7. Stan podjazdu i chodnika
8. Ulepszenia domu

Oprócz tych ogólnych zarysów możesz podjąć pewne kroki naprzód, aby upewnić się, że Twój dom zostanie sprzedany szybko i bez większych problemów.

• Ulepszenia kosmetyczne: Możesz nieco zmienić projekt swojego domu, przemalowując ścianę, zmieniając meble i optymalizując przestrzeń życiową. Musisz przy tym pamiętać o najnowszych trendach. Pomocne może być również skorzystanie z pomocy profesjonalisty ds. inscenizacji. Możesz sprawić, że Twój dom będzie wyglądał zachęcająco, dzięki czemu może wyglądać imponująco. Można go udekorować odpowiednim oświetleniem i roślinami itp. W zasadzie musisz upewnić się, że wszystkie meble, szafki kuchenne i łazienkowe, sprzęt itp. są w dobrym stanie.

• Docelowi nabywcy: Musisz znać rodzaj ludzi, którzy wprowadzą się do Twojego domu. Musisz przeanalizować, jacy ludzie będą wolą dom w miejscowości, w której teraz mieszkasz. Możesz wziąć przykład sąsiadów, którzy właśnie się wprowadzili. Chociaż ludzie się różnią, ale niektóre cechy pozostają takie same. Znajomość docelowych klientów bardzo pomoże w zaaranżowaniu domu.

• Potrzeby kupujących: ludzie są bardzo wybredni, jeśli chodzi o rodzaj domu, który preferują i nie mylą się tak myśląc. Chociaż nie możesz odgadnąć każdego z tych drobnych szczegółów, możesz zaspokoić niektóre z ich szerszych obaw, które mogą dotyczyć bezpieczeństwa sąsiedztwa, łączności (z rynkiem, miejscem pracy, szkołą ich dzieci itp.) i komfortu.

• Ceny: Za wszelką cenę utrzymuj ceny bardzo realistyczne. Nie ma sensu myśleć tylko o własnym zysku, ponieważ podanie tak wysokiej ceny oznaczałoby, że Twój dom nie zostanie szybko sprzedany. Miej dobry pomysł na aktualną sytuację na rynku nieruchomości i odpowiednio podawaj swoją cenę. Zdecyduj również, w jaki sposób chciałbyś przyciągnąć kupujących oraz jaką reklamę chciałbyś umieścić i gdzie. Bardzo dokładnie negocjuj cenę oraz warunki zakupu i sprzedaży. Musisz być szczególnie ostrożny, robiąc to, zwłaszcza, że nie korzystasz z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami, dla którego te klauzule są całkiem normalne.

Zapraszamy też na naszą drugą stronę z poradami na temat budowy i dekorowania domu, gdzie dowiesz się m.in. jak ponownie wykorzystać starą cegłę.

• Pomoc prawna: Nigdy nie powstrzymuj się od szukania pomocy prawnej, gdy masz wątpliwości. Raczej zawsze lepiej zatrudnić prawnika, nawet jeśli oznacza to, że będziesz musiał zapłacić mu część swoich zysków zarobionych jako honoraria. Istnieją bardzo złożone kwestie związane z gruntami i nieruchomościami, których możesz nie znać. Nie chcesz dać się zaskoczyć na wypadek, gdyby wydarzyło się coś niefortunnego.